Jedną z najważniejszych (o ile nie najważniejszą) organizacji działających na terenie Karłowic jest jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, której powstanie datuje się na rok 1947.

Obecnie do karłowickiej OSP należy 42 strażaków: 2 członków honorowych, 21 wspierających (w tym 7 pań) i 19 zwyczajnych. Oprócz tego istnieją Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze dziewcząt i chłopców, liczące po 8 osób każda.

Nasza jednostka od kilkunastu lat współpracuje ze strażakami z Niemiec - z podberlińskiego miasteczka Rüdersdorf. Przez ten okres, dzięki współpracy, poza licznymi wyjazdami i wymianą doświadczeń, nasza strażnica zyskała cenny sprzęt gaśniczy.

Strażacy, poza gaszeniem pożarów, uczestniczą w usuwaniu skutków zdarzeń drogowych i klęsk żywiołowych. Są wzywani do likwidacji gniazd owadów. Zapewniają bezpieczeństwo podczas lokalnych uroczystości i imprez. Co ciekawe, mają na swoim koncie także odebranie porodu! 

Jedną z najważniejszych akcji ostatnich lat była ofiarna walka z powodzią w maju 2010 roku; wielka woda wyrządziła wtedy znaczne szkody także na terenie Karłowic. 

Dodatkowe informacje o naszej jednostce oraz relacje z przebiegu akcji z udziałem karłowickich strażaków, można znaleźć na ich stronie internetowej.