Karłowickie Koło Gospodyń Wiejskich zostało reaktywowane w 2003 roku po niemal dakadzie. Tego samego roku panie, już jako członkinie Koła, na Gminnym Święcie Plonów w Rybnej zdobyły I miejsce w konkursie koron żniwnych. Sukcesów w tej "dyscyplinie" Koło odniosło jeszcze kilka - ostatnie - we wrześniu 2011 roku: II miejsce na Gminnych Dożynkach w Rybnej.

Niespełna po pół roku działalności, reazlicując pomysł pani sołtys - Jolanty Bernackiej - KGW współorganizowało pierwszą wystawę Znani i mniej znani, gdzie mogły zaprezentować się wszystkie chętne osoby ze swoimi pracami, zbiorami bądź zainteresowaniami. Pomysł zainicjowania takiej imprezy okazał się strzałem w dziesiątkę - spotkania z roku na rok zyskiwały na popularności i były jednym z filarów zgłoszenia Karłowic do udziału w konkursie Piękna Wieś Opolska. W konkursie tym nasza wieś w 2008 roku zdobyła zaszczytne II miejsce.

Od samego początku swojej działalności panie z KGW często i chętnie udzielały się przy realizacji różnego rodzaju inicjatyw. Dzięki takiej postawie, niemal każdego sezonu, od 2004 do 2009 roku, Karłowice znajdowały się w ścisłej czołówce (w różnych kategoriach) w rywalizacji z innymi miejscowościami przy realizacji projektu Odnowy Wsi

Koło Kospodyń poza wspomnianymi tu działaniami "czysto społecznymi", promocją wsi i gminy oraz krzewieniem lokalnej tradycji, spełnia także inną, bardzo ważną rolę. Dzięki częstym spotkaniom i z dala od domowych obowiązków, panie mogą rozwijać swoje zainteresowania, kształcić się, a także (a może przede wszystkim) - trochę się rozerwać i odprężyć. Właśnie taki, rozrywkowy, charakter mają występy zespołu Alle Babki!, który to zespół śmiało można określić mianem jeszcze jednego sukcesu KGW z Karłowic.

Wszystkie ważne wydarzenia związane z działalnością Koła są skrzętnie odnotowywane i archiwizowane. Przepiękna Kronika, prowadzona od samego początku istnienia naszego Koła Gospodyń Wiejskich, jest w pewnym sensie kroniką całej wsi. Znajdziemy w niej wycinki z gazet, relacje z okolicznych imprez i oczywiście opis osiągnięć i sukcesów, których na szczęście nie brakuje. Wspaniała pamiątka i przyjemna lektura!