Koło łowieckie Odyniec

Koło Łowieckie Odyniec w Karłowicach powstało jesienią 1947 roku i fakt ten jest nierozerwalnie związany z powstaniem Nadleśnictwa Karłowice. Grupa pracowników służby leśnej, zatrudniona w nadleśnictwie, przy udziale i akceptacji ówczesnego Nadleśniczego - Władysława Klimaszewskiego - powołała do życia Stowarzyszenie Myśliwych i Hodowców Leśnik w Karłowicach.

W roku 1949 powstaje przy Nadleśnictwie Rogalice Koło Łowieckie Odyniec. W roku 1952 następuje połączenie obydwu kół i pod nazwą Koło Myśliwskie Odyniec w Brzegu z siedzibą w Karłowicach zostaje wpisane do rejestru Polskiego Związku Łowieckiego. Powodem połączenia obydwu kół było powstanie wydzielonego obwodu łowieckiego dla Armii Radzieckiej na terenie; Lubsza – Rogalice – Leśna Woda i pozbawienie możliwości polowania myśliwych z Koła Łowieckiego w Rogalicach.

Koło Gospodyń Wiejskich

Karłowickie Koło Gospodyń Wiejskich zostało reaktywowane w 2003 roku po niemal dakadzie. Tego samego roku panie, już jako członkinie Koła, na Gminnym Święcie Plonów w Rybnej zdobyły I miejsce w konkursie koron żniwnych. Sukcesów w tej "dyscyplinie" Koło odniosło jeszcze kilka - ostatnie - we wrześniu 2011 roku: II miejsce na Gminnych Dożynkach w Rybnej.

Niespełna po pół roku działalności, reazlicując pomysł pani sołtys - Jolanty Bernackiej - KGW współorganizowało pierwszą wystawę Znani i mniej znani, gdzie mogły zaprezentować się wszystkie chętne osoby ze swoimi pracami, zbiorami bądź zainteresowaniami. Pomysł zainicjowania takiej imprezy okazał się strzałem w dziesiątkę - spotkania z roku na rok zyskiwały na popularności i były jednym z filarów zgłoszenia Karłowic do udziału w konkursie Piękna Wieś Opolska. W konkursie tym nasza wieś w 2008 roku zdobyła zaszczytne II miejsce.

Dom Kultury

Po generalnym remoncie, oddano do użytku nasz Dom Kultury. Wraz z odświeżonymi salami i wymienionym oświetleniem, sale wyposażono w nowe stoliki (45 sztuk) i 180 krzeseł. Podczas trwających kilka miesięcy prac wymieniono podłogę, wyremontowano scenę widowiskową, salę komputerową i pomieszczenia gospodarcze.

OSP Karłowice

Jedną z najważniejszych (o ile nie najważniejszą) organizacji działających na terenie Karłowic jest jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, której powstanie datuje się na rok 1947.

Obecnie do karłowickiej OSP należy 42 strażaków: 2 członków honorowych, 21 wspierających (w tym 7 pań) i 19 zwyczajnych. Oprócz tego istnieją Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze dziewcząt i chłopców, liczące po 8 osób każda.

Biblioteka

Biblioteka w Karłowicach rozpoczęła swoją działalność już w 1949 roku. Początkowo mieściła się w małym pomieszczeniu Domu Kultury. W 1975 roku zostaje przekształcona w filię biblioteczną Gminnej Biblioteki Publicznej w Popielowie. Zmienia się także zajmowane lokum - na większe - w tym samym budynku. W październiku 1987 roku, po remoncie budynku Domu Kultury, filia otrzymuje dwa pomieszczenia o łącznej powierzchni 57 m2. W tych funkcjonalnie urządzonych wnętrzach biblioteka mieści się do dzisiaj.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Karłowicach

Szkoła w Karłowicach istnieje już 50 lat (jej dokładna data założenia to 15. grudnia 1962 roku). Od roku 2006 placówka nosi imię ks. Jana Dzierżona - nazywanego potocznie ojcem współczesnego pszczelarstwa, blisko związanego z Karłowicami.