W dniach 10 i 11 czerwca 2017 r. świętowaliśmy w Karłowicach dwa wspaniałe jubileusze: 70-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Karłowicach oraz 20-lecie Programu Odnowy Wsi.

Pierwszy dzień koncentrował naszą uwagę na karłowickich strażakach, których obecność od 1947 roku wpisuje się w życie wsi zawsze gdy potrzebna jest pomoc, zarówno w ratowaniu życia i mienia mieszkańców Karłowic i okolicznych sołectw, jak i wówczas, gdy wszyscy wspólnie się bawimy. Minione 70 lat stało się okazją do licznych wspomnień, przywołania czasu początków, trudów służby czy budowy nowej remizy. Po uroczystej Mszy świętej oficjalną uroczystość wypełniły podziękowania i wręczenie odznaczeń dla druhów, którzy od lat ofiarnie służą w naszej społeczności. Wśród nich znaleźli się szczególnie zasłużeni dla naszej społeczności pan Adam Gniot – odznaczony medalem za 70 lat służby w OSP, oraz pan Jan Tokarczyk – wieloletni sołtys i przewodniczący komitetu budowy strażnicy OSP – odznaczony złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa.

Po uroczystym apelu przed strażnicą OSP Karłowice podjęto gości obiadem w Domu Kultury, a następnie – już wspólnie ze wszystkimi mieszkańcami – świętowano na placu przy boisku. Nie zabrakło występów przedszkolaków, zespołów tanecznych i muzycznych, pokazu ratownictwa w wykonaniu OSP Karłowice i OSP Popielów oraz pokazu militariów (m.in. z czołgiem!). Całość zwieńczyła impreza taneczna.

Drugi dzień święta, to spotkanie poświęcone 20-leciu Programu Odnowy Wsi, który już od tylu lat zmienia oblicze sołectw nie tylko Gminy Popielów. Ciepłe słowa z okazji tego jubileuszu skierowali do licznie zebranych mieszkańców Karłowic i okolic Wójt Gminy Popielów Pan Dionizy Duszyński, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Ryszard Wilczyński i Członek Zarządu Województwa Opolskiego Pan Antoni Konopka, od lat zaangażowani w ideę Odnowy Wsi.

Na scenie zaprezentowały się dzieci Szkoły Podstawowej w Karłowicach, karłowickie zespoły Lira i Alle Babki, Studio Piosenki i zespół Euforia działające przy SCKTR w Popielowie oraz panie z OSP. Wśród licznych atrakcji szczególną rolę grał turniej sołectw Gminy Popielów. W sześciu pełnych humoru konkurencjach zmagały się czteroosobowe drużyny z 11 wsi. Ponieważ głównym celem zawodów była integracja i spotkanie się w ramach Odnowy Wsi, wszyscy uczestnicy, niezależnie od wyników, zostali zwycięzcami i otrzymali nagrody wręczone przez Sekretarz Gminy Popielów Panią Ilonę Lenart. W specjalnym namiocie zostały zaprezentowane osiągnięcia sołectw Gminy Popielów w trakcie minionych 20 lat Programu Odnowy Wsi. Każda wieś pokazała realizowane zadania, swój wkład pracy i zaangażowania w Program oraz liczne sukcesy i nagrody.

Wspólne świętowanie dwóch zacnych jubileuszy – 70-lecia OSP i 20-lecia Odnowy Wsi – było możliwe dzięki wsparciu w postaci dotacji ze środków Województwa Opolskiego w kwocie 14 958 zł oraz środkom Gminy Popielów, nakładom własnym organizatorów oraz zgodnej i wytężonej pracy wielu osób.

Szczególne podziękowania kierujemy do: władz samorządowych Województwa Opolskiego z Marszałkiem Województwa Panem Andrzejem Bułą na czele, władz Gminy Popielów z Wójtem Panem Dionizym Duszyńskim, sołtysa i lidera Programu Odnowy Wsi Pani Jolanty Bernackiej wraz z Radą Sołecką, druhen i druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Karłowicach z Prezesem Druhem Rafałem Maćków, pań z Samodzielnego Koła Gospodyń Wiejskich w Karłowicach z Panią Prezes Krystyną Uhryn na czele.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas swoim czasem, wysiłkiem i w każdy inny sposób, aby mogło się odbyć nasze wspólne spotkanie z okazji 70-lecia OSP i 20-lecia Odnowy Wsi.

 

Stanisław Szynkowski
Prezes Stowarzyszenia Miłośników Karłowic i Kuźnicy Katowskiej
im. Ks. Dr. Jana Dzierżona

 

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości na
profilu facebook'owym OSP w Karłowicach.

Poniższe zdjęcia zamieszczamy dzięki uprzejmości Urzędu Gminy w Popielowie.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież